Londra Film Festivali Programı Açıklandı

Londra Film Festivali Programı Açıklandı

553
0
PAYLAŞ

12-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 55. BFI Londra Film Festivali’nin programı açıklandı. Festival kapsamında 204 film gösterilecek ve 13 filmin dünya prömiyeri yapılacak. Fernando Meirelles’in 360 filmi ile açılış yapacak olan festival, Terence Rattigan’ın aynı isimli oyunundan uyarlanan The Deep Blue Sea ile kapanacak.

Festival programında Açlık’ın yönetmeni Steve McQueen’in ikinci filmi Utanç, Andrea Arnold’ın Uğultulu Tepeler, Michael Winterbottom’dan Trishna, Lynne Ramsay’in We Need to Talk About Kevin filmleri de yer aldı.

Ayrıca dünya festivallerinde büyük ses getiren, usta yönetmenlerin filmleri de İngiliz sinemaseverlerle buluşacak. Dardenne kardeşlerden Bisikletli Çocuk, David Cronenberg’den A Dangerous Method, Miranda July’den The Future, Andrei Zvyagintsev’den Elena, Cafer Panahi’den Bu Bir Film Değildir gibi filmler de gösterilecek.

Festivalde ayrıca son dönem İngiliz ve Fransız sinemalarından seçkilerin yanı sıra tamir edilmiş veya yeniden keşfedilmiş arşivlik filmler de yer alıyor.

PAYLAŞ
Önceki makaleA Real Young Girl
Sonraki makaleAntalya’da Ulusal Yarışmadaki Filmler Belli Oldu
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK