Akad’ın Göç Üçlemesi Artık DVD’de

Akad’ın Göç Üçlemesi Artık DVD’de

467
0
PAYLAŞ


Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Ömer Lütfi Akad’ın Gelin, Düğün ve Diyet adlı filmleri restore edilerek DVD formatında yayınlandı. Böylece Akad’ın ulaşılması zor olan üçlemesi tekrar gün yüzüne çıkmış oldu.

Sinema tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ve Göç Üçlemesi olarak anılan bu filmleri festivaller sırasında düzenlenen bazı özel gösterimler haricinde izleme olanağı bulunmuyordu. Ancak Sabah’ın haberine göre Erman Film’in girişimleriyle Gala Film etiketiyle bu üç filmin de DVD’si yayınlandı. Erman Film’den Fuat Erman, “Bu çoktan yapılmalıydı. Batı’da hemen hemen her filmin DVD’sine ulaşmak mümkün. Ama Türkiye’de böyle bir eksiklik var. Biz de elden geldiğince bu eksikliği kapatmak istiyoruz” dedi.

PAYLAŞ
Önceki makaleNuri Bilge Ceylan Londra Film Festivali’nde
Sonraki makaleStander
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK