Atilla Dorsay ile Emek Sineması Kuşağı Başlıyor

Atilla Dorsay ile Emek Sineması Kuşağı Başlıyor

602
0
PAYLAŞ


Geçtiğimiz günlerde Emek Sineması’nın yıkım kararına tepki olarak yazılarına veda eden film eleştirmeni Atilla Dorsay, Emek Sineması ismini yaşatacak bir film seçkisi ile SinemaTV1001 ekranlarında olacak.
Atilla Dorsay’ın bugüne kadar Emek Sineması’nda gösterilmiş ve Emek’e yakışacağını düşündüğü filmlerin gösterileceği “Atilla Dorsay ile Emek Sineması Kuşağı” programı 1 Haziran’da SinemaTV1001’de başlayacak. Uzun soluklu bir proje olarak düşünülen program Haziran ayından itibaren her Cumartesi 22:00’da Atilla Dorsay’ın sunumuyla SinemaTV 1001 izleyicisiyle buluşacak.
SinemaTV 1001’de yayınlanacak Emek Sineması kuşağı ile ile ilgili Atilla Dorsay düşüncelerini şu şekilde dile getirdi; “Emek sineması yıkılıyor. Onca insanın, aydınından emekçisine, sanatçısından öğrencisine gösterdikleri onca dirence ve protestoya karşın… Ama ne Emek’in adı yok olacak, ne de orada neredeyse bir yüzyıl boyunca sayısız kuşağın izlediği güzel filmlerin anıları. Ve biz bu yeni kuşakta, özenle seçtiğimiz ve bir bölümü gerçekten Emek’te perdeye gelmiş filmlerle hem bu anıyı taze tutacağız hem de sizleri bu başyapıtlarla tanıştıracağız: Kuşlar’dan Carlito’nun Yolu’na, Fahrenheit 451’den Marathon Man’e, Çanlar Kimin İçin Çalıyor’dan Spartaküs’e, Düşler Tarlası’ndan Bir Zamanlar Batıda’ya, Piyano’dan Grease’e…”  
SinemaTV 1001, D-Smart 10. Kanal ve Tivibu 224. Kanaldan, Teledünya’da ise 247. kanaldan ve HD olarak da 253. kanaldan yayın yapmaktadır.
PAYLAŞ
Önceki makaleSally Potter Röportajı
Sonraki makaleAlan Berliner İstanbul’a Geliyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK