Ana sayfa Haber Moviemax Festival’de Haneke Haftası

Moviemax Festival’de Haneke Haftası

747
0

Digiturk platformunda yer alan, festival filmlerinin yayınlandığı Moviemax Festival HD, bir hafta boyunca Michael Haneke’yi ağırlamaya hazırlanıyor. Kanal, ünlü yönetmeni anlatan bir belgeseli ve önemli yedi filmini 21-27 Ekim tarihleri arasında hayranlarıyla buluşturacak.
21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Michael Haneke haftasının başlangıcı, yönetmenin hayatını anlatan belgesel Michael H- Profession: Director ile yapılacak. Bu belgeseli, yönetmenin yedi filmi takip edecek.
Michael Haneke haftası programı:
Michael H-Profession: Director                  21 Ekim 2013   (23:15)
Funny Games                                          21 Ekim 2013   (00:50)
The Seventh Continent                             22 Ekim 2013   (00:00)
The Castle                                               23 Ekim 2013   (00:00)
The White Ribbon                                     24 Ekim 2013   (21:30)
71 Fragments of  a Chronology of Change   25 Ekim 2013   (00:00)
Benny’s Video                                          26 Ekim 2013    (00:15)
Funny Games U.S.                                    27 Ekim 2013    (00:00)

Önceki makaleArirang
Sonraki makaleİstanbul Modern’de Yeni Türkiye Sineması Programı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here