Bülent Oran Paneli Düzenleniyor

Bülent Oran Paneli Düzenleniyor

542
0
PAYLAŞ

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi, Türk Sineması Araştırmaları projesi kapsamında 25 Ocak 2014 tarihinde “Bülent Oran: Yeşilçamın Senaryo Fabrikası” başlıklı bir panel düzenliyor.
Yeşilçam’ın unutulmaz senaristlerinden Bülent Oran’ın ölümünün onuncu yılı anısına düzenlenen, moderatörlüğünü Ali Pulcu’nun yapacağı panelde sinema yazarı İhsan Kabil, yönetmenler Mehmet Güleryüz ve Mehmet Eryılmaz konuşmacı olarak yer alacak. Öncesinde belgesel gösteriminin yapılacağı panel Bilim ve Sanat Vakfı Zeyrek Salonu’nda saat 15.00’te başlayacak.
PANEL
Bülent Oran: Yeşilçamın Senaryo Fabrikası
25 Ocak 2014 Cumartesi
14.00 Belgesel Gösterimi (Karagöz Salonu)
“Yeşilçam’ın Altın Senaristi: Bülent Oran” (40’)
Yön. Mehmet Güleryüz
15.00 Panel (Zeyrek Salonu)
Bülent Oran: Yeşilçamın Senaryo Fabrikası
Moderatör: Ali Pulcu
Konuşmacılar:
İhsan Kabil (Sinema Yazarı)
Mehmet Güleryüz (Yönetmen)
Mehmet Eryılmaz (Yönetmen)
Yer: Bilim ve Sanat Vakfı, Hacıkadın Mah., Vefa Cad., No: 48 Vefa-İstanbul
* Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

PAYLAŞ
Önceki makaleAnkara’da Sinebellek Başlıyor
Sonraki makaleDagur Kari
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK