Ana sayfa Haber Köksüz Vizyona Giriyor

Köksüz Vizyona Giriyor

1169
0

Yönetmen: Deniz Akçay
Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar
Ülke: Türkiye, 2013, 81 dk.
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Zoe Film, Kırmızı Panjur, Mars Production, Re Prodüksiyon
Ödüller:
2013 Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Kadın Oyuncu, Yılmaz Güney Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu

2013 Uluslararası İstanbul Film Festivali
Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Radikal Gazetesi Halk Ödülü
Konu:
Beklenmedik bir kayıpla sarsılan bir ailenin, bu kaybın ardından nasıl baş edeceklerini bilemedikleri yeni durumla karşı karşıya kalmaları, aile içindeki erk mücadelesi ve yetersizlik, kaçışlar, iletişimsizlik, suçluluk, bunun yarattığı öfke ve bunalım; aidiyet hissi ve bu hissin yoksunluğunun insanları sürüklediği uçlar üzerine bir film.

Avrupa Sineması Öneriyor
Köksüz filminde de kocasının ölümünden sonra üç çocuğuyla birlikte ailesini ayakta tutmaya çalışan bir annenin ve aidiyet sorunu çeken çocukların hikâyelerini izliyoruz. Filmde anne karakteri, eşinin ölümünden sonra histerik bir hâl alırken, aileyi geçindiren evin büyük kızı ise evlenip evden uzaklaşma derdinde. Evin tek erkek çocuğu ise, evde babasından doğan otorite boşluğunu doldurarak ailenin reisi olmak isterken, yaşı ve konumu gereği bunu yapamadığından bir öfke krizi içinde enerjisini farklı alanlara yöneltmekte. Evin en küçük çocuğu ise ilgisizlikten ve görünmemekten şikâyetçi…
Deniz Akçay Katıksız ilk filminde psikolojik olarak tamamen dağılmış bir ailenin fertlerini merkezine alarak, Freudyen bir bakışla hem onların motivasyonlarını sorguluyor hem de bir türlü birey olmayı başaramayan çocukların varoluşsal krizlerini ekrana taşıyor. Film, eşinden yoksun kalan annenin bu durumla başa çıkamaması, histerik bir karaktere dönüşmesi ve ailesini toparlayamamasını gösterdiği kadar, evin büyük kızının da ancak evlenerek o ortamın dışarısına çıkabileceğini vurguluyor. Bu açıdan, Köksüz anlattığı hikâyenin ötesinde durduğu yer açısından eril iktidarın söylemini kadınların gözünden sorguluyor. (Barış Saydam)

Önceki makaleKöprüde Buluşmalar Atölyesi
Sonraki makaleSonsuz ve Bir Gün Filminin Günlükleri Yayında
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here