Fuat Uzkınay Paneli Düzenleniyor

Fuat Uzkınay Paneli Düzenleniyor

411
0
PAYLAŞ
fuat-uzkinay-paneli
İpek Üniversitesi İstanbul Sinema Akademisi 24 Mart 2014 tarihinde ilk Türk sinemacısı olarak kabul edilen Fuat Uzkınay’ı anmak için bir sergi ve panel düzenleniyor.
Fuat Uzkınay’ın 68. ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek panelde, İpek Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çetin, sinema tarihçisi Burçak Evren ve sinema yazarı Barış Saydam yer alacak. Panelde, Türkiye sinemasının ilk dönemi ve Fuat Uzkınay’ın sinemamızdaki yeri üzerinde durulacak.
Panelle birlikte Mustafa Çetin’in hazırladığı Fotoğraflarla Fuat Uzkınay Sergisi de açılacak. 24-29 Mart tarihleri arasında açık olacak sergi, Çetin’in arşivindeki Uzkınay fotoğraflarından oluşuyor.
Panel:
24 Mart 2014 Pazartesi (18.00 – 20.00)
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çetin
Burçak Evren
Barış Saydam
Yer: İstanbul Sinema Akademisi
Fulya Mah. Ortaklar Cad. No: 15
Mecidiyeköy / İstanbul
PAYLAŞ
Önceki makale33. İstanbul Film Festivali’nde Öne Çıkanlar
Sonraki makaleYücel Çakmaklı Kitabı Çıktı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK