Ana sayfa Haber Sinematek Derneği Yeni Döneme Başlıyor

Sinematek Derneği Yeni Döneme Başlıyor

847
0

Sinematek Derneği’nin yeni dönem atölye kayıtları başladı. After Effects, Kurgu Montaj, Kamera Önü Oyunculuk ve Film Analizi dersleri bu hafta start alacak. Uzun süredir piyasaya eleman yetiştiren Sinematek’in eğitim programlarını www.sinematek.orgadresinden takip etmek mümkün.
Sitemizin yazarlarından Barış Saydam’ın eğitmenlik yaptığı Film Analizi 1 ve 2 grupları da bu Pazar başlayacak. Film Analizi 1, 2 ve 3 programlarına devamlılık sağlamadan tek tek de kayıt olunabiliyor. Film Analizi 1’de seçilen filmler üzerinden genel olarak sinema tarihine değinilirken, Film Analizi 2’de ise belirlenen auteur yönetmenler ve sinemaları ele alınıyor. Film Analizi 3 grubunda da seçilen filmlerle ilgili film eleştirileri yazılarak, sinema tarihi konusunda belirli bir seviyeye gelen katılımcılar bilgilerini yazıya döküyor.

Programlar hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için: www.sinematek.org
Önceki makale13. Filmekimi Tavsiyeleri
Sonraki makaleMavi En Sıcak Renktir
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here