Alfa’dan Renkli Bir Sinema Kitabı

Alfa’dan Renkli Bir Sinema Kitabı

651
0
PAYLAŞ

sinema-kitabi-alfaAlfa Yayıncılık’tan Ayşecan Ay’ın çevirisiyle yayımlanan Sinema Kitabı, sinemaya giriş düzeyinde önemli bir kaynak kitap olma özelliğine sahip. Kitapta, sinema tarihinin kilit önemdeki filmleriyle ilgili bilgiler, yönetmenlerin filmografisi ve filmlerden replikler, filmler üzerine söylenmiş akılda kalıcı yorumlar gibi pek çok detayı bulmak mümkün.

Sinemanın yıllar içinde geçirdiği dönüşüm üzerine tarihsel bir kronolojiyle ilerleyen kitapta, yazarların filmlerle ilgili yaptığı yorumlar sadece filmin konusuyla sınırlı kalmıyor. Konunun ve içeriğin ötesinde, Yurttaş Kane ve Oz Büyücüsü filmlerinde de görüleceği gibi, kimi zaman filmlerin altmetinleriyle ilgili de okumalara yer veriliyor. Kitabı muadillerinden ayıran önemli noktalardan birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film gibi, bir sinefil heyecanıyla filmleri ballandıra ballandıra anlatan yazılar yerine, filmlerin tarihsel önemleri, yapılacak olası altmetin okumaları ve döneminde filmle paralel değerlendirilebilecek diğer filmleri de hatırlatan bölümler okuru da giriş seviyesinden orta seviyeye doğru taşımaya yardımcı oluyor.

Renkli tasarımıyla sinema tarihi içinde okuru keyifli bir yolculuğa davet eden Sinema Kitabı, hazırladığı timeline çizgileri, filmlere özel yapılan özel info grafik çalışmalarıyla da farklılığını ortaya koyuyor.

Sinema tarihini bir de böyle keşfedin derim.

Barış Saydam

bar_saydam@hotmail.com

 

PAYLAŞ
Önceki makaleGezici Festival’de Dünya Sineması
Sonraki makaleZamanın Taşraya Yolculuğu
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun. SİYAD üyesi. 2008 yılından beri Avrupa Sineması, Altyazı Sinema Dergisi, Hayal Perdesi Sinema Dergisi, Gölge, Kafa Ayarı, Modern Zamanlar Sinema Dergisi, Sinema Defteri gibi site ve dergilerde sinema eleştirileri yazıyor. Küre Yayınları'ndan çıkan yönetmen sineması serisinde Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu ve Derviş Zaim kitaplarında yazıları yayınlandı. Giovanni Scognamillo'nun Gözüyle Yeşilçam kitabının editörlüğünü yaptı. 2010 yılından beri Hayal Perdesi Web Sitesi'nin editörlüğünü üstleniyor. 2012'den beri de Sinematek Derneği'nde Film Analizi ve Film Eleştirisi derslerinde eğitmenlik yapıyor. Başta Jean-Luc Godard olmak üzere Fransız Yeni Dalgası'nı, pek çok farklı sanat dalını filmlerinde ustalıkla kullanabilen yönetmenleri ve eleştirilerini sanattan ödün vermeden yapabilen filmleri seviyor. Istvan Szabo'nun sinemacılar dünyayı değiştiremez sözüne katılıyor; ama sinemanın insanı değiştirebileceğine inanıyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK