Ana sayfa Haber Alfa’dan Renkli Bir Sinema Kitabı

Alfa’dan Renkli Bir Sinema Kitabı

1974
0

sinema-kitabi-alfaAlfa Yayıncılık’tan Ayşecan Ay’ın çevirisiyle yayımlanan Sinema Kitabı, sinemaya giriş düzeyinde önemli bir kaynak kitap olma özelliğine sahip. Kitapta, sinema tarihinin kilit önemdeki filmleriyle ilgili bilgiler, yönetmenlerin filmografisi ve filmlerden replikler, filmler üzerine söylenmiş akılda kalıcı yorumlar gibi pek çok detayı bulmak mümkün.

Sinemanın yıllar içinde geçirdiği dönüşüm üzerine tarihsel bir kronolojiyle ilerleyen kitapta, yazarların filmlerle ilgili yaptığı yorumlar sadece filmin konusuyla sınırlı kalmıyor. Konunun ve içeriğin ötesinde, Yurttaş Kane ve Oz Büyücüsü filmlerinde de görüleceği gibi, kimi zaman filmlerin altmetinleriyle ilgili de okumalara yer veriliyor. Kitabı muadillerinden ayıran önemli noktalardan birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film gibi, bir sinefil heyecanıyla filmleri ballandıra ballandıra anlatan yazılar yerine, filmlerin tarihsel önemleri, yapılacak olası altmetin okumaları ve döneminde filmle paralel değerlendirilebilecek diğer filmleri de hatırlatan bölümler okuru da giriş seviyesinden orta seviyeye doğru taşımaya yardımcı oluyor.

Renkli tasarımıyla sinema tarihi içinde okuru keyifli bir yolculuğa davet eden Sinema Kitabı, hazırladığı timeline çizgileri, filmlere özel yapılan özel info grafik çalışmalarıyla da farklılığını ortaya koyuyor.

Sinema tarihini bir de böyle keşfedin derim.

Barış Saydam

bar_saydam@hotmail.com

 

Önceki makaleGezici Festival’de Dünya Sineması
Sonraki makaleZamanın Taşraya Yolculuğu
1983, İstanbul doğumlu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Altyazı dergisinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. 2008’de Avrupa Sineması isimli web sitesini kurdu. 2011 yılında Hayal Perdesi dergisinde web sitesi editörlüğüne başladı ve derginin yayın kurulunda görev aldı. TÜRVAK bünyesinde çıkartılan Cine Belge isimli derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 2012’den beri Sinematek Derneği’nde Film Analizi dersi veriyor. 2013-2019 yılları arasında Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesinde koordinatör yardımcılığı ve içerik editörü olarak görev yaptı. 2018 yılından itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi'nde görev yapıyor. Ayrıca Giovanni Scognamillo’nun Gözüyle Yeşilçam(2011), Sinemada Tarih Yazımı (2015), Erol Ağakay: Yeşilçam’a Adanmış Bir Hayat (2015), Oyuncu, Yönetmen, Senarist, Yapımcı Yılmaz Güney (2015) ve Karanlıkta Işığı Yakalamak: Ahmet Uluçay Derlemesi (2016) isimli kitapları da bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here