Septimo

Septimo

1452
0
PAYLAŞ

Son yıllarda yükselişe geçen İspanya Sineması bu sefer Septimoile karşımızda. Başrollerinde Mar adentro, El orfanato ve Los ojos de Julia filmlerinin başrollerinden tanıdığımız güzel aktrist Belén Rueda ve Arjantinli aktör Ricardo Darin yer alıyor. Bu iki ismin oyuncu kadrosunda yer alması bile filmi izlemek için ikna edici bir etken olsa gerek. “Gerilim-Gizem” türündeki Septimo 2013’te ülkesinde vizyona girmesine rağmen henüz ülkemize giriş yapmış değil.

Konuyu biraz özetlersek;
Evliliklerini sona erdirmek üzere olan çiftin iki çocukları vardır. Avukat olan babaları haftada bir gün çocukları okula bırakmaktadır. Mesleğinden dolayı İspanya’dan Arjantin’e taşınmışlardır ve bu durumdan anneleri Delia pek memnun değildir. Bir an önce boşanma işlemlerini halledip ülkesi İspanya’ya çocuklarıyla beraber dönmek istemektedir. Avukat baba, Sebastian çocukları almak için eve gittiği gün çok önemli bir de duruşması vardır. Ayrıca cep telefonuna başka bir olaydan dolayı tehdit mesajı alan Sebastian çocukları okula götürmek üzere evden ayrılırken çocuklar kaybolur. Sebastian çocuklarını bulmaya çalışırken bu gizemli olayı çözmeye çalışmaktadır. Şüphe ve tahmin dolu dakikalar başlamıştır.

Senaryosunun gerektirdiği gibi basit bir kurgu söz konusu. Sinema filminden öte televizyon filmini andırır türden Septimo. Çekimlerinin çoğu apartman içinde yapılmasından dolayı tek mekan çekim olarak adlandırabiliriz. Senaryoda yer yer boşluklar göze çarpıyor. Olaya direk girilmesi, öncesinden baba figürünün derinliğine yer verilmemesi kendini eksiklik olarak hissettiriyor. Film boyunca aceleci bir kurgu hakim. Her ne olursa olsun türünün gizem olmasından dolayı finalini doğal olarak merak içinde bekliyorsunuz. Çok fazla uzatmadan ideal sürede filmi sıkıştırmışlar.Film, karakterlerin hemen hemen hepsinden şüphelenmemize yol açan, arada dipnotlarla bu şüpheyi çoğaltan kurgusuyla izlerken sıkmayan cinsten. Finalde ufak da olsa sürpriz sonla bitmesi filmi biraz olsun kurtarıyor.

Senaryosu maalesef biraz yavan olmuş diyebilirim. Tek olay var; çocukları bulmak… Bazı şüphelenmeler ise hemen su yüzüne çıkmış. Gizemi daha uzun süre ekrana yansıtabilirlerdi. Neyse ki daldan dala atlanılmış olsa da diğer alternatiflere geçilerek bu sorun gölgede kalmış. Oysa duruşmasına yer verilseydi, bu kaçırılma olayı yüzünden hayatında bazı değişikliklere yol açan etkileşimler gibi daha yaygın konulara yer verilseydi eminim çok daha iyi bir film izleyebilirdik.

Beklentinin altında kalan orta karar film olan Septimo, yine de oyuncuları ve sıkmayan tavrıyla izlenilebilir bir film. Her iki başrol oyuncusunun da ülke sınırlarına çıkamaması üzücü olsa gerek. Gerçekten takdir edilecek oyunculukları var. İspanyol filmlerini evirip çevirip tekrar çeken Hollywood ileride Septimo‘nun türevlerini de karşımıza çıkarabilir. Biraz korku biraz daha gerilim ile farklı bir Septimo hiç de fena olmaz açıkçası.

Eren Şimşek
erensim189@hotmail.com

PAYLAŞ
Önceki makaleThe Angels’ Share
Sonraki makaleBoyhood
Avatar
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK