Ana sayfa Haber Gençler Film Çekiyor

Gençler Film Çekiyor

1730
0

afis-3 (1)Türk Sineması Araştırmaları, “Sinemaya Genç Adımlar” isimli sinema tarihiyle ilgili ücretsiz ve herkese açık bir atölye başlatıyor. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek programı kapsamında desteklenen ve 18-24 yaş arasındaki gençleri hedef alan atölye, 1 Haziran 2016 – 1 Ekim 2016 tarihlerinde Bilim ve Sanat Vakfı tarafından İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığı ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Marmara Medya Merkezi teknik desteği ile yürütülecek.

Atölye boyunca yirmi katılımcıya toplamda doksan altı saat seminer dersi verilecek. Bu seminerler kapsamında haftalık film seyretme, filmler üzerine teorik tartışma yürütme ve metin okuma gibi çalışmalar yapılacak. 11 Temmuz 2016’da başlaması plânlanan teorik dersleri takiben 1 Ağustos 2016’dan itibaren projenin danışmanlarıyla pratik eğitim süreci başlatılacak. Atölye kapsamında Türk sineması ile ilgili üç adet kısa belgesel film çekilecek. Bu filmlerin gösterimi proje sonu programı şeklinde yapılacak.

Ayrıca proje kapsamında BİSAV’da film gösterimi ve söyleşi ayağı olan bir program dizisi düzenlenecek. Her bir etkinlik kapsamında Türk sinemasının önemli filmlerinin gösterimi yapılacak, filmlerin senaristleri, yönetmenleri, oyuncuları davet edilecek ve toplu bir söyleşi yapılacak. BİSAV SAM bünyesinde düzenlenecek bu programlarla atölyenin genç katılımcıları Türk sineması çatısı altında faaliyet gösteren profesyonellerle yakından tanışma fırsatı yakalayacaklar.

Bilim ve Sanat Vakfı / Türk Sineması Araştırmaları (TSA)

Başvuru için: sinemayagencadimlar.bisav.org.tr

 

Önceki makaleHitchcock/Truffaut
Sonraki makaleKültür ve Turizm Bakanlığı Destekleri Kitaplaştı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here