Ana sayfa 2000'ler 2006 Coeurs

Coeurs

1032
1

Coeurs

Pek çok unutulmaz filmin yönetmeni Alain Resnais’in son filmi Coeurs, festival programında bana en çok heyecan veren filmlerden biriydi. Resnais filmini sinemada izleyecek olmak bile başlı başına bir deneyimdi. Yönetmenin son filmi Coeurs, Paris’te yaşayan altı mutsuz insanın öyküsünü anlatıyor ve kimi zaman bu karakterleri aynı karenin içinde buluşturuyordu. Hayatın içinde günlük olayların sonuçları karakterleri farklı yönlere sürüklüyor, hepsi hayatın zorluğuna karşın farklı tutunma yolları geliştiriyordu. Kimi zaman hayatın beklenmedik sürprizleri eğlenceli sonuçlar doğuruyor, kimi zamanda hayatın acımasızlığı karakterleri melankoliye sürüklüyordu. Sürekli yağan kar ise, zamanın ağırlığını bütün karakterlerin üstünde hissettiriyordu.

Alain Resnais’nin bu yaşında hala zamana ve nesnelere karşı tutkusunu kaybetmediğini görmek ve kusursuz anlatımına tanık olmak beni şaşırttı doğrusu. Alan Ayckbourn’un oyunundan uyarlanan Coeurs, hem yaratılan karakterler, hem bunlara ayrılan vakitlerin dengeli tutulması hem de zaman zaman hikayenin içinde işlevsel rol oynayan nesnelerin varlığıyla birlikte festivalin iyilerindendi. Alain Resnais’in bu yaşında hala “iyi” filmler yapabildiğini görmek, onun televizyona karşı tutumunu onaylamak ve nesnelere yüklediği anlamları düşünmek başlı başına birer heyecan kaynağıydı.

 

Barış Saydam

bar_saydam@hotmail.com

 

Önceki makalePrag
Sonraki makaleReprise
1983, İstanbul doğumlu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Altyazı dergisinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. 2008’de Avrupa Sineması isimli web sitesini kurdu. 2011 yılında Hayal Perdesi dergisinde web sitesi editörlüğüne başladı ve derginin yayın kurulunda görev aldı. TÜRVAK bünyesinde çıkartılan Cine Belge isimli derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 2012’den beri Sinematek Derneği’nde Film Analizi dersi veriyor. 2013-2019 yılları arasında Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesinde koordinatör yardımcılığı ve içerik editörü olarak görev yaptı. 2018 yılından itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi'nde görev yapıyor. Ayrıca Giovanni Scognamillo’nun Gözüyle Yeşilçam(2011), Sinemada Tarih Yazımı (2015), Erol Ağakay: Yeşilçam’a Adanmış Bir Hayat (2015), Oyuncu, Yönetmen, Senarist, Yapımcı Yılmaz Güney (2015) ve Karanlıkta Işığı Yakalamak: Ahmet Uluçay Derlemesi (2016) isimli kitapları da bulunuyor.

1 YORUM

  1. Yönetmenin Hiroşima sevgilim adlı filmi çok önemli kült filmlerinden biridir.Filmde birbirinden güzel diyaloglar vardır.Herhalde bu kadar güzel diyalogları bir tek Bergmann’ın Bir Evlilik Yaşamından Manzaralar filminde görmüşümdür.Resnais’in bu filmini en kısa sürede syretmeyi umuyorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here