Ana sayfa 1940'lar 1949 Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1184
0

D’Ascoyne‘ların mensubu genç bir kızın bir gün avam kesimden İtalyan asıllı bir şarkıcı ile evlenip asilzade aile içindeki hakkını reddetmesi üzerine doğan çocuklarının da dışlanması üzerine bir intikam mücadelesi başlar. Louis Mazzini annesinin vasiyetini yerine getirmeyen D’Ascoyne‘lardan intikamını bildiği şekilde alacaktır.

Son derece zekice ve sürükleyici şekilde işlenmiş konusuyla bir çırpıda izledim Kind Hearts and Coronets‘i. Günümüz sinema gelişimiyle kıyasladığımızda son derece sade ve basit gelebilecek detaylar, o dönem düşünüldüğünde belki de çığır açan bir yenilik barındırıyordur. Bugün bile izlerken eğreti durmayıp seyri keyif verebiliyorsa büyük başarıdır. Dönemin konuşma tarzları izlerken şiir gibi insanın içini okşuyor. Chan Woo Park‘ın intikam teması kadar kanlı olmasa da soğuk servis edilişi ile benzerlikler barındırıyor. İzlerken bir de son dönem dizilerden Dirty Sexy Money‘deki Darling‘ler ile D’Ascoyne‘ları epeyce benzettim. Kim bilir, belki buradan esinlenmişlerdir.

Aydın İşitemiz

Önceki makaleEvening
Sonraki makaleA Mighty Heart
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here