O’Horten

O’Horten

1119
1
PAYLAŞ

ohorten

Norveçli yönetmen Bent Hamer’in son filmi O Horten; yönetmenin gençliğinde kayakçılık yapmış olan annesine ve annesi gibi bayan kayakçılara adadığı son derece dokunaklı bir yapım. Yönetmen kendi anılarından yola çıkarak yazdığı hikayesinde, aynı zamanda yaşlılığın getirmiş olduğu sorunlara ve içsel hesaplaşmaya da değiniyor. Emekliliğine bir hafta kalmış makinist Odd Horten’in yaşamına yoğunlaşan film, emeklilik süreciyle birlikte Horten’in geçmişini de bizlere tanıtıyor. Bu sırada yönetmen karakterini tanıttığı gibi, sade ama bir o kadar da derinlikli toplumsal çözümlemelerde bulunuyor. Toplumsal hayattan kesitler sunan, ama bunu öne çıkardığı birkaç karakterin hikayesi çevresinde veren Hamer, böylece bazı şeyleri de gözümüze sokmadan aktarmayı başarıyor. Daha önce Eggs ve Kitchen Stories filmlerinde de olduğu gibi Hamer’in duru kadrajları; karanlık tonların hakim olduğu bir renk paleti ve filme hüzün katan soğuk İskandinav mizahıyla birleşerek hikayenin özündeki hüznü ve melankoliyi daha da arttıyor. Eğer bundan önceki Hamer filmlerini severek izlediyseniz, O Horten’i de tavsiye ederim. Kişisel yaşanmışlıklardan yola çıkılarak yapılan, son derece zarif ve dokunaklı bir film.

Barış Saydam
bar_saydam@hotmail.com

PAYLAŞ
Önceki makaleIt’s a Free World
Sonraki makaleGlass Lips
Avatar
1983, İstanbul doğumlu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Altyazı dergisinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. 2008’de Avrupa Sineması isimli web sitesini kurdu. 2011 yılında Hayal Perdesi dergisinde web sitesi editörlüğüne başladı ve derginin yayın kurulunda görev aldı. TÜRVAK bünyesinde çıkartılan Cine Belge isimli derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 2012’den beri Sinematek Derneği’nde Film Analizi dersi veriyor. 2013 yılından beri Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesinde koordinatör yardımcılığı ve içerik editörü olarak görev yapıyor. Ayrıca Giovanni Scognamillo’nun Gözüyle Yeşilçam(2011), Sinemada Tarih Yazımı (2015), Erol Ağakay: Yeşilçam’a Adanmış Bir Hayat (2015), Oyuncu, Yönetmen, Senarist, Yapımcı Yılmaz Güney (2015) ve Karanlıkta Işığı Yakalamak: Ahmet Uluçay Derlemesi (2016) isimli kitapları da bulunuyor. Başta Jean-Luc Godard olmak üzere Fransız Yeni Dalgası'nı, pek çok farklı sanat dalını filmlerinde ustalıkla kullanabilen yönetmenleri ve eleştirilerini sanattan ödün vermeden yapabilen filmleri seviyor. Istvan Szabo'nun sinemacılar dünyayı değiştiremez sözüne katılıyor; ama sinemanın insanı değiştirebileceğine inanıyor.

1 YORUM

  1. Odd Horten’ı geçtiğimiz film ekiminde izleme olanağı buldum ve çok sevdim. Film ekimindeki tanıtımında filmin uygulamalı varoluş felsefesi olduğunu söyleyen çarpıcı bir yorum vardı, daha önce Bent Hammer’ın herhangi bir filmini izlememiştim. Dolayısıyla böyle iyi bir yönetmeni bu film (daha doğrusu film ekiminin ilgimi çeken yorumu sayesinde) tanımış oldum.<BR/>Filme biraz varlık felsefesi

BİR CEVAP BIRAK