Ana sayfa Haber Nuri Bilge Ceylan Kustendorf Festivali’nde

Nuri Bilge Ceylan Kustendorf Festivali’nde

1369
0


Sırbistan’ın batısında yer alan Zlatibor Dağı’ndaki “Mokra Gora” doğa parkında Emir Kusturica tarafından kurulan ve ahşap evlerden oluşan Drvengrad’da 2008 yılından bu yana organize edilen ve bu yıl 17-23 Ocak tarihlerinde düzenlenen Kustendorf Festivali’ne katılmak için bölgeye dün helikopterle gelen Nuri Bilge Ceylan, Kusturica tarafından karşılandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kusturica, Ceylan’ın Kustendorf’a geldiği için duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kusturica, “Size sanatsal anlamda gösterdiğimiz saygının yanında, Antalya’da olanlardan sonra buraya geldiğiniz için çok mutluyum” dedi.

Kendisini Drvengrad’da karşılayan gazetecilere açıklama yapan Nuri Bilge Ceylan ise, “Emir arkadaşımdır ve filmlerini seviyorum. Bu yeri de merak ettim. Burayı daha önce diğer insanların konuşmalarından duydum” dedi.

Festivalin “Çağdaş Girişimler” adlı bölümünde gösterilecek sekiz filmin arasında, Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi de yer alıyor. Ceylan, filminin gösterimi ardından genç sinemacılarla çalıştayda bir araya gelecek. Ceylan’ın yanı sıra Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un da çalıştaya katılacağı açıklandı.

Önceki makaleLe Gamin au Vélo
Sonraki makaleThey Shoot Horses, Don’t They?
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here