Ana sayfa 1990'lar 1996 Bitter Sugar

Bitter Sugar

1041
0

Gustavo devrime tüm kalbiyle inanan bir gençtir. Prag’ta okumak için alacağı bursun yolunu gözlerken idealleri, hayata bakışı, ülkesi, aşkı onu iyiden iyiye sınayacaktır. Babasının yaşadığı sorunlar, ağabeyinin uçarılığı, aykırılığı ve kız arkadaşı Yolanda’nın düşleri arasında sıkışacaktır.

Paralı yabancıların el üstünde tutulduğu, prestijli görünen işlerin para getirmediği, hayallerini yakalamak uğruna insanların kaçmak için can attığı bir Küba karşımızda. Gerçekçi bir tablo mudur, değil midir? Sorumlusu kimdir, kim değildir? Bunlara hiç girmeyeyim diyorum ama nefis müzikler eşliğinde duygusal yoğunluğun çok kez yükseldiği bir film izlediğimi belirteyim.

Taner Yılmaz

Önceki makaleSzerelem
Sonraki makaleKatyn
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here