La Caduta Degli Dei

La Caduta Degli Dei

1097
0
PAYLAŞ


Luchino Visconti, “La Caduta Degli Dei”de ön planda Alman sanayi devi Krupp ailesinden esinlenilerek yaratılmış, farklı dünya görüşlerine sahip, varlıklı Essenbeck ailesinin; arka planda ise “Reichstag Yangını”ndan, “Uzun Bıçaklar Gecesi”ne tüm tarihsel dönüm noktalarıyla Nazi rejiminin bir panoramasını sunuyor. Nazi Almanyası üzerine çekilmiş en etkileyici filmlerden biri olan “La Caduta Degli Dei” aslında ismiyle bile içeriğini özetleyen bir yapım: İlahların Çöküşü. Visconti bu filmiyle güç ve iktidar uğruna bir kenara itilen insani değerler ve bunun sonucu olarak da ödenmesi kaçınılmaz olan bedeller üzerine görkemli bir başyapıt daha armağan ediyor sinema tarihine.

Her karesiyle, artık ustalık dönemini yaşayan Visconti’nin tüm kariyer birikimini hissettiren yönetimi, en iyi orijinal senaryo dalında Oscar adaylığı da kazanan çarpıcı senaryosu ve Dirk Bogarde’ın başını çektiği ve eşsiz Charlotte Rampling’in 23 yaş güzelliğini de sinema anılarımız arasına nakşetmemizi sağlayan muhteşem oyuncu kadrosuyla Luchino Visconti filmografisinin en önemli duraklarından biridir “La Caduta Degli Dei”. Büyüklüğe oynayan tavrı ve barok anlatımı ile kimileri için biraz rahatsız edici, kimileri içinse en karşı konulmaz olanıdır.

Latif Güven
bob.leflambeur@mynet.com

PAYLAŞ
Önceki makaleThe Leopard
Sonraki makaleDread
Avatar
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK