Ana sayfa Haber Four Lions Almanya’da Yasaklanıyor!

Four Lions Almanya’da Yasaklanıyor!

856
0

Alman muhafazakarlar İngiliz yönetmen Christopher Morris‘in İslamcı teröristleri konu aldığı Four Lions adlı komedi filminin Almanya’da gösterilmesini yasaklamak istiyor.

Muhafazakâr politikacıların gerekçesi; terör tehlikesinin güncel olduğu bir dönemde filmin provakasyona neden olma riski. Hıristiyan Sosyal Birlik Partili Federal Milletvekili Stephan Mayer, filmin gösterilirse yangına körükle gidilmiş olunacağını söyledi. Bugüne kadar pekçok film festivalinde gösterilen ve beğeni toplayan Four Lions, Almanya’da şu ana kadar bir dağıtıcı firma bulamadı.

İngiltere’de yapılacak olan büyük bir saldırıya hazırlanan dört cihad meraklısı Müslüman’ın yaptığı sakarlıkları anlatan film, arka planında terörün eleştirisini yapıyor. Film İngiltere’de de gösterildikten sonra eleştirilere neden olmuştu. (Ntvmsnbc)

Önceki makaleBizim Büyük Çaresizliğimiz Beyazperdede
Sonraki makale!f İstanbul’un Keşif Bölümünde Yarışacak Filmler Belli Oldu
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here