Ana sayfa Haber Yeni Sinema Hareketi’nden Panahi ve Resulov’a Destek

Yeni Sinema Hareketi’nden Panahi ve Resulov’a Destek

810
0

İRANLI SİNEMACILARA ÖZGÜRLÜK!

Tüm dünyada düşünce ve ifade özgürlükleri bağlamında yaşanan sorunlar ve baskılar artıyor. Totaliter devletler insanlık onuruyla bağdaşmayan gayrı meşru gerekçeler göstererek baskıyı ve sansürü yaygınlaştırıyorlar. Düşüncelerini ifade etmeye çalışan sanatçı ve aydınlar gün geçtikçe daha zor şartlarda yaşamak durumdan kalıyorlar. Modern dünya devletleri, özgürlükleri birer güvenlik sorununa dönüştürerek kendi baskıcı sistemlerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Bunun son örneklerinden biri de İran’da yaşanıyor. İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulov devletin baskı ve tecridiyle karşı karşıya bırakıldı. Panahi’ye 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 20 yıl boyunca film yönetme, senaryo yazma, yapımcılık yapma ve yerli-yabancı basına demeç verme yasağı getirildi. Resulov da muhaliflik suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yönetmenlere verilen bu cezayı, devletin birey üzerindeki şiddetinin en güncel örneklerinden biri olarak görüyor ve buna karşı duruyoruz.

Biz Türkiyeli sinemacılar olarak, Cafer Panahi’ye, Muhammed Resulov’a ve onların şahsında tüm İranlı sinemacılara, sanatçılara karşı girişilen bu şiddet ve baskıyı kınıyoruz. Bu yapılanların bir an önce sonlandırılmasının takipçisi olacağımızı tüm dünya kamuoyuna bildiriyoruz.

Bu noktada, İran’da Şubat ayında düzenlenecek olan Uluslararası Fecr Film Festivali’ne davet edilen Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer’in, yönetmenlere verilen cezaları protesto etmek amacıyla filmlerini geri çekme tavrını desteklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

İranlı sinemacılarla birlikteliğimizi göstermek amacıyla bu yıl yapacağımız filmlerin tümünü İranlı yönetmenlere adayacağız. Totaliter rejimlerin gözden kaçırmaya çalıştıkları her türlü hakikati göstermek için var gücümüzle çabalayacağız. Çektiğimiz her kareye baskı gören İranlı yönetmenlerin gözleriyle bakıyoruz.

Yeni Sinema Hareketi

Önceki makaleAlejandro Jodorowsky !F İstanbul’a Geliyor
Sonraki makaleYabancı Dilde En İyi Film Adayları 9’a İndi
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here