Ana sayfa Haber Rotterdam Film Festivali Başladı

Rotterdam Film Festivali Başladı

646
0

Hollanda’da geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören Uluslararası Rotterdam Film Festivali başladı.

Bu yıl 40. kez kapılarını açan ve 6 Şubat tarihine kadar devam edecek olan festivalin açılışında, Yunanistan’daki ekonomik krizi konu alan Wasted Youth isimli film gösterildi.

Uluslararası alanda önemli bir yere sahip festivalde, katıldığı birçok yarışmadan ödülle dönen Seren Yüce’nin Çoğunluk, Belma Baş’ın Zefir, Hüseyin Çağlayan’ın kısa metrajlı filmi Anestezi ve Sander Breuere ile Witte van Hulzen’in çektiği Türk-Hollanda ortak yapımı Ebedi Dönüş filmleri de seyircinin beğenisine sunulacak.

Rotterdam genelindeki 40 farklı sinema salonunda gösterilecek 275 uzun, 450 kısa metrajlı filmi yüz binlerce kişinin izlemesi bekleniyor. Festival kapsamında düzenlenen ve 14 filmin yarıştığı ‘Tiger Awards’ın kazananı ise 4 Şubat’ta belli olacak. (Beyazperde)

Önceki makaleYönetmenlerden Panahi İçin Cumhurbaşkanı’na Mektup
Sonraki makale14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here