Ana sayfa Haber Zeki Demirkubuz Son Filmi Yeraltı’yı Anlattı

Zeki Demirkubuz Son Filmi Yeraltı’yı Anlattı

1194
0

Günümüz Türkiye sinemasının büyük isimi Zeki Demirkubuz, Dostoyevski’nin ‘Yeraltından Notlar’ından uyarladığı yeni filmi ‘Yeraltı’nın çekimleri için Ankara’da. ‘Vavien’ filmiyle geçen yıl ödülleri toplayan Engin Günaydın’ın yanı sıra Radikal yazarı, senarist Sırrı Süreyya Önder’in rol aldığı filmle ilgili Tunalı Otel’de basının sorularını yanıtlayan Demirkubuz, tüm filmlerinde ‘akıldışı’ yolları hayatlarına uygulayan insan hikayelerini, gerçekçi bir gözle anlatmayı temel aldığını belirterek ekledi: “Yeraltı, bu yönde gidebileceğim en son nokta. Filmde bir insanın iç dünyasına girebilmenin yollarını arıyorum. ‘Yeraltı’, insanların yaşamak zorunda kaldığı iç dünyasına bir tür sondaj çalışması.”

Daha önce ‘İtiraf’ filmi için de Ankara’da çalıştığını anımsatan Demirkubuz, “Ankara’daki sinematografi çok keşfedilmiş değil; şu ana kadar Behzat Ç. bunu keşfetti ve bunu da iyi yapıyor. Simetrik duygusundan olabilir bana Ankara’daki sinematografi mükemmel geliyor” diye konuştu.

‘Yeraltı’nda sistem eleştirisini doğrudan değil ahlaksal bir sorgulamayla getirdiğini belirten Demirkubuz, “Ahlaki olarak meseleleri ortaya çıkardım. Ahlaki çekişmelerini ortaya koydum. Ve sorgulamaya çalıştım. Bu tür bir yolla sistemi de sorguluyorsunuz zaten” dedi.

Filmin başrol oyuncusu Engin Günaydın ise filmde antikahramanı canlandırdığını dikkat çekerek, oynadığı karakteri, ‘kendi başına iş açanve yarattığı bu sıkıntıları çözdüğündeki başarıdan zevk alan’ biri olarak ifade etti. Günaydın, Zeki Demirkubuz’un sinema dünyasında kendisi için bir ‘kamp’ olduğunu dile getirerek, “Ben sinema hayatımda oyunculuğu ‘köşeli’ olarak görüyordum. Zeki Bey oyunculuğun başka bir şey olduğunu bana öğretti. Daha önceki bir filminde rol almıştım uzun zaman aradan sonra bu kampa yine girdim” dedi.

Sırrı Süreyya Önder de “Zeki Hoca” diye hitap ettiği Demirkubuz’la hem ‘zihinsel’ hem de ‘duygusal’ komşu olduklarını dile getirerek, “Çok ortak paydamız var. Ama bu eşitlik içermiyor. Bir hoca öğrenci ilişkisi” diye konuştu. Önder, çekimlerin atölye çalışması havasında geçtiğini de vurguladı.(Radikal)

Önceki makaleFilmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor
Sonraki makaleBizim Büyük Çaresizliğimiz’in Afişi ve Teaserları Yayında
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here