Ana sayfa Haber Troell’in Yeni Filminde Jesper Christensen Başrolde

Troell’in Yeni Filminde Jesper Christensen Başrolde

762
0

Jesper-Christensen
Seksen yaşındaki İsveçli yönetmen Jan Troell sıradaki filmi Truth and Consequence için İskandinavya’nın en yetenekli oyuncularını bir araya getirdi. Troell’in Everlasting Moments filminde başrolü oynayan Danimarkalı aktör Jesper Christensen, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı gelerek ünlenen İsveçli muhabir Torgny Segerstedt’i canlandıracak. Kadroda Pernille August, Björn Granath ve Ulla Skoog isimler de yer alıyor.

Troell ve Danimarkalı yazar Klaus Rifbjerg tarafından kaleme alınan senaryo Kenne Fant’ın Segerstedt’i anlatan biyografisinden esinlenmiş. Yönetmen, hikayenin odaklanacağı noktaları bu adamın gizemli karakteri ve içinde yaşadığı fırtınalar olarak özetlemekte.

4.5 milyon Avro tutarındaki filmin yapımcılığını İsveç’teki Filmlance International adına Francy Suntinger, Norveç’ten Maipo ve Danimarka’dan Nordisk Film Production üstlenirken; SVT, Film i Väst, Filmpool Nord’dan para yardımı, İsveç ve Norveç film enstitüleriyle Eurimages ve Nordisk Film & TV Fond’dan destek alınıyor.

Filmin 21 Şubat’ta İsveç’in Luleå kentinde başlanacak çekimlerine sekiz haftalık bir süreçle Göteborg’da devam edilecek. Dünya çapındaki dağıtımcılığı TrustNordisk gerçekleştirecek.

Önceki makaleİstanbul Modern’den Kanada Sineması Seçkisi
Sonraki makaleBerlin’de Panahi’nin Koltuğu Boş Kaldı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here