Ana sayfa Haber Peter Greenaway’in Yeni Projesi Belli Oldu

Peter Greenaway’in Yeni Projesi Belli Oldu

762
0


Uzaktan kumandanın dünyanın bütün oturma odalarına yerleştiği 31 Eylül 1983’ü bildiğimiz sinemanın öldüğü yıl olarak imleyen sanat sinemasının ünlü yönetmeni Peter Greenaway, 114 yıldır resimli metinlere sinema denilerek kandırılan seyirciye ‘Sayılarda Boğulmak’, ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı’ ve ‘8,5 Kadın’ gibi çektiği filmlerle yol göstermiş enteresan bir kişilik.

Son çalışmalarıyla birlikte seyirciyle etkileşime açık, daha dijital ve çoklu medya ile desteklenen konsept bir anlatım tarzı benimseyen yönetmenin sinemayı öldürüp ekranı yücelttiği konuşmaları Youtube’da izlenebilir, bizi asıl ilgilendiren yönetmenin son projesi. Gelen haberlere bakılırsa, Greenaway, aslında pek ciddiye alınmayan, fakat kaliteli bir iş çıkarmanın fazlasıyla zor olduğu ve yönetmenliğin turnusol kâğıdı sayılabilecek romantik komedi türünde bir film çekme peşinde…

Variety’nin haberine göre, senaryosu yine Greenaway tarafından yazılacak olan ‘4 Storms and 2 Babies’ projesi aynı gece iki erkekle birlikte olduktan sonra hamile kalan bir kadının hikâyesini anlatacak. Henüz kadrosu belli olmayan filmin çekimlerine, yönetmenin şu an yapım aşamasındaki Hollandalı Ustalar serisinin ikinci filmi olan ‘Goltzius and the Pelican Company’den sonra başlanacak.

Yapımcı Mike Downey’e göre film ‘Sayılarda Boğulmak’ filminin havasını taşıyacak ve çekimleri Amsterdam’da yapılacak… (Beyazperde/Variety)

Önceki makaleGoya Ödülleri Sahiplerini Buldu
Sonraki makaleVoksne Mennesker
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here