Ana sayfa Haber !f İstanbul Başlıyor

!f İstanbul Başlıyor

854
0

İstanbul’da 17-27 Şubat, Ankara’da ise 2-6 Mart tarihleri arasında düzenlenecek !f İstanbul 10. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali heyecanlandıran bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

‘Canlı Sinema’ ilk defa bu haftasonu !f İstanbul’da!
Her zaman yenilikçi ve öncü bir sinema anlayışıyla hareket eden !f İstanbul bu sene ilk defa izleyicilerini “canlı sinema” konsepti ile tanıştırıyor. Bu konsepti ilk uygulayanlardan yönetmen Sam Green “ 4 Bölümde Ütopya”adlı belgeselinde izleyicilerin önünde, müzisyenler eşliğinde imgelerle ve performanslarla bir hikâye anlatıyor. Her gösterimi tamamıyla orijinal olan bu çok özel sinema deneyimi 18 ve 20 Şubat’ta AFM Fitaş’ta !f izleyicilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Kürt Sineması “Açılıma Devam” bölümüyle bir kere daha festival izleyicileri ile buluşuyor. Kürtleri anlatan ilk film olan 1926 tarihli “Zare”19 Şubat günü arp ile Kürt tınılarını yayan ünlü müzisyen Tara Jaff’ın müzikleri eşliğinde çok özel bir gösterimle festivalde.

Festival Başlamadan Biletler Tükeniyor
Festivalin programında bu senenin Oscar adayı filmleri de var. “İz Peşinde”, “Siyah Kuğu”, “İki Kadın Bir Erkek”, “Gerçeğin Parçaları”, “İç İşler”, “Hayvanlar Krallığı” gibi filmlerin biletleri hızla tükeniyor.

!f İstanbul’un en çok konuşulan beş filmi !f ²: İstanbul’dan Canlı projesi kapsamında online sinema sitesi MUBI işbirliği ile ikinci kez İstanbul ile eş zamanlı Anadolu’da ve komşu coğrafyalarda toplam 25 noktada izlenebilecek.

Etkinliğin biletleri www.mybilet.com üzerinden ve AFM Beyoğlu Fitaş ve AFM Caddebostan Budak gişelerinde satılıyor. Hafta içi gündüz seansları ‘gnctrkcll’liler için ‘bir bilet alana bir bilet bedava’ olacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: www.ifistanbul.com

Önceki makaleVoksne Mennesker
Sonraki makaleSeyfi Teoman Bizim Büyük Çaresizliğimiz’i Anlattı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here