Ana sayfa Haber Uçan Süpürge Film Festivali’ne Geri Sayım Başladı

Uçan Süpürge Film Festivali’ne Geri Sayım Başladı

679
0

14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu yıl 14. kez seyircisiyle buluşacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ödüller belli oldu. 5-12 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak festivalin Onur Ödülü oyuncu Derya Alabora’ya, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise ses sanatçısı Handan Kara ile oyuncu Deniz Türkali’ye sunulacak.

Onur Ödülü Derya Alabora’nın…
Festivalin ilk yıllarından itibaren vermeye başladığı Onur Ödülü, kadınların sinemadaki emeğinin görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu ödülün bir özelliği de sinemada kendi duruşunu yaratmış, özgün katkısıyla oyunculuğa farklı bir soluk getirmiş kadınlara veriliyor olması.

Daha ilk filmiyle Türkiye sinemasına bir armağan olduğunu gösteren, abartısız, yalın ama şimşek gibi çarpan oyunculuğuyla dikkat çeken, oyun gücünü sadece beyazperdede değil tiyatro ve beyazcamda da kanıtlamış tiyatro ve sinema oyuncusu Derya Alabora, bu seneki Onur Ödülü’nün sahibi.

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri Handan Kara ve Deniz Türkali’ye…
Festivalin altıncı yılında verilmeye başlayan Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, sinemaya kamera önünde veya arkasında emek vermiş kadınlara sunuluyor. Bu seneki ödüllerden ilki, sinemanın yol arkadaşı olan müzik dünyasından bir sanatçıya gidiyor.

14.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; genç yaşta gönül verdiği müziği hep başucunda tutan, radyo mikrofonundan sahnelere, plaklardan filmlere kadar birçok alanda şarkılarıyla kendini var eden, sanat müziğinin altın sesi Handan Kara’ya, Bilge Olgaç Başarı Ödülü verecek. 1960’lı yıllarda başlayan kariyerine 40’tan fazla plak sığdıran, 70’lerde müziğin taçsız kraliçesi olarak tanınan Handan Kara, bugün bile dillerden düşmeyen pek çok şarkıyı anılarımıza armağan etmiş unutulmaz bir ses sanatçısı.

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nin ikincisi ise, müzik, sinema ve televizyon dünyasının tanınmış bir ismine, Deniz Türkali’ye gidecek.

14.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; oyunculuğunu unutulmaz filmlerde kilit rollerle taçlandıran, müzikte özgün ve cesur adımlarıyla fark yaratan, şimdilerde sinemada üretimin çoğalmasına ve genç sinemacıların yetişmesine katkıda bulunan Deniz Türkali’ye Bilge Olgaç Başarı Ödülü verecek.

Festivale geri sayım başladı
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sinemada kadın emeğinin görünür olmasına katkıda bulunmak ve kadınların bu alandaki üretimlerini desteklemek için çıktığı yolculukta 14. yaşına ulaştı. Bu kesintisiz serüvende, sinemaya kamera arkasında ve önünde değer katmış çok sayıda kadını seyircileri ve takipçileriyle buluşturan Festival, her yıl mayıs ayında Ankara’ya dünyanın dört bir köşesinden birbirinden nitelikli filmler getirmeyi, başkentli sinemaseverlere rengarenk etkinliklerle merhaba demeyi sürdürüyor.

5 Mayıs’ta başlayacak Festival; filmleri, söyleşileri, atölye çalışmaları, film okuma etkinlikleri, sergileri ve daha birçok sürpriziyle seyircisine sinemayla dopdolu bir hafta vaat ediyor.

Önceki makaleÇınar Ağacı Vizyona Giriyor
Sonraki makale30. İstanbul Film Festivali Öneriler
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here