Ana sayfa Haber Juliette Binoche Yeni Filmine Hazırlanıyor

Juliette Binoche Yeni Filmine Hazırlanıyor

965
0


20’li yaşlardaki kadınlar şunu hayal etsinler: Doğum günü partiniz felaket geçmiş; yeni tanıştığınız Paul ismindeki sevimli çocuk gelmiş ve siz ona âşık olduğunuzu söylemişsiniz. Bir sabah onun yanında uyanıyorsunuz, evlenmişsiniz ve 3 çocuğunuzun babasıyla 12 yıl geçmiş bile. 37 yaşına gelmişsiniz, boşanmak üzeresiniz ve hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. Fransız aktris ve yazar Sylvie Testud’un ilk yönetmenlik denemesinin konusu böyle. Life of Another (La Vie d’une Autre) yönetmenliğe geçiş yapan Fransız oyuncular listesine yeni bir ilave yapıyor ancak kadroda Juliette Binoche bulunduğu için de ümit vadediyor.

Her zamanki zarafetiyle Binoche başrolde, hafızasını ve benliğini bulmaya çalışan Marie’yi canlandıracak. Oyuncu, Philip Kaufman’ın The Unbearable Lightness of Being filminde genç yaşındaki performansıyla herkesin aklını başından almıştı. O günden sonra da The English Patient ve yakın zamanki Abbas Kiarostami filmi Certified Copy ile ışıldamaya devam etti ki bu filmdeki performansı ona Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı. Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska’nın filmi Sponsoring’deki rolüyle aynı başarıyı Cannes’da bu sene de tekrarlayacağı konuşuluyor.

Marie’nin şimdi âşık olduğu gelecekteki bitkin kocası rolünü ünlü oyuncu ve yönetmen Mathieu Kassovitz oynayacak. Kendi jenerasyonunun gelecek vadeden yönetmenlerinden olan Kassovitz 1995’teki La Haine ve 2002’deki Amen ile büyük beğeni toplamıştı. Birkaç ilginç tercihe rağmen (Babylon A.D gibi) hâlâ Fransız sinemasındaki seçkin yerini korumakta. Son olarak da Marie’nin yakın dostu Jeanne rolündeki Aure Atika hafızasını kaybeden arkadaşına yardım etmeye çalışacak.

Önceki makaleWe Have a Pope Filminin Fragmanı Yayınlandı
Sonraki makaleİFSAK’tan Kubrick Günleri
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here