Ana sayfa Haber Reha Erdem’in Filmleri Amerika’da Gösterilecek

Reha Erdem’in Filmleri Amerika’da Gösterilecek

847
0


Türk sinemasının öncü yönetmenlerinden Reha Erdem ve yapımcı Ömer Atay, Mayıs sonunda ABD’li takipçileriyle buluşacak.

Paris Film Festivali, Tokyo Uluslararası Film Festivali ve Tayvan Kaohsiung Film Festivali’nde yapılan Reha Erdem retrospektiflerinin ardından, bu sefer de Reha Erdem filmleri ABD’li sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

ABD’nin en önemli festivallerinden biri olan Seattle Uluslararası Film Festivali’nin, her sene dünya sinemasından dikkat çekilmesi gereken yönetmenler için oluşturduğu “Yükselişteki Ustalar” (Emerging Masters) adlı özel bölümüne, bu sene Reha Erdem ve ödüllü filmleri Kosmos ile Beş Vakit davet edildi.

Her yıl yüzlerce filmi binlerce seyircinin karşısına çıkaran, hem profesyonellerin hemde halkın büyük ilgiyle takip ettiği Seattle Film Festivali, bu yıl 19 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arası Reha Erdem ve Ömer Atay’ı da sinema severlerle buluşturacak.

Önceki makaleEssential Killing
Sonraki makaleDocumentarist 2011 Programı Açıklandı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here