Ana sayfa Haber Akbank Sanat’ta Miyazaki Filmleri

Akbank Sanat’ta Miyazaki Filmleri

640
0


Japon anime ustası Hayao Miyazaki ve oğlu Goro Miyazaki’nin filmleri, 07 – 18 Haziran 2011 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta gösterilecek.

Yapıtlarında sıradışı mitolojik alıntılara yer veren baba oğul Miyazaki’ler, filmlerinde doğaüstü varlıkları, kayıp medeniyetleri ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışan kahramanları anlatırken bir yandan da insanların çevreye verdiği zararları gözler önüne seriyor.

Akbank Sanat’ta 07-18 Haziran 2011 tarihleri arasında gösterilecek filmler ve tarihleri ise şunlar:

Rüzgarlı Vadi (Hayao Miyazaki – 1984)
Tarih: 07 Haziran Salı, Saat: 14.00

Gökteki Kale (Hayao Miyazaki – 1986)
Tarih: 08 Haziran Çarşamba, Saat: 14.00

Komşum Totoro (Hayao Miyazaki – 1988)
Tarih: 09 Haziran Perşembe, Saat: 14.00

Küçük Cadı Kiki (Hayao Miyazaki – 1989)
Tarih: 10 Haziran Cuma, Saat: 14.00

Kırmızı Kanatlar (Hayao Miyazaki – 1992)
Tarih: 11 Haziran Cumartesi, Saat: 14.00

Yürüyen Şato(Hayao Miyazaki – 2004)
Tarih: 14 Haziran Salı, Saat: 15.00

Yerdeniz Öyküleri(Goro Miyazaki – 2006)
Tarih: 17 Haziran Cuma, Saat: 15.00

Küçük Denizkızı Ponyo (Hayao Miyazaki – 2008)
Tarih: 18 Haziran Cumartesi, Saat: 15.00

Önceki makaleThe Troll Hunter
Sonraki makaleYeni Kara Filmler
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here