Ana sayfa Haber “Bir Zamanlar Anadolu’da” Filminin Festival Yolculuğu Devam Ediyor

“Bir Zamanlar Anadolu’da” Filminin Festival Yolculuğu Devam Ediyor

665
0


Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu’da, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 2004’ten beri düzenlenen Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali’nde gösterilecek.

Hatırlanacağı gibi film ilk gösterimini 11-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 64. Cannes Film Festivali’nde yapmış ve “Jüri Büyük Ödülü”nü kazanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Moskova Film Festivali’nde gösterilen film, şimdi de Ermenistan’da izleyicilerle buluşacak.

Başrollerini Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel’in paylaştığı film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini konu alıyor.

Önceki makaleRoute Irish
Sonraki makaleWenders’in Yol Filmleri Üçlemesi Salt’ta Gösterilecek
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here