Ana sayfa Haber Mihalis Kakogiannis Vefat Etti

Mihalis Kakogiannis Vefat Etti

736
0

89 yaşındaki Mihalis Kakogiannis’in, bikaç gün önce kalp ve solunum sorunları nedeniyle Atina’nın Evangelismos Hastanesine sevk edilmişti. Bu sabaha karşı ise Kakogiannis’in hayatını kaybettiği duyuruldu.

Kıbrıs’ın Limasol kentinde 11 Haziran 1922’de doğan Kakogiannis, gençlik yıllarında avukat olma hedefiyle gittiği İngiltere’de sinemaya yönelmişti. İlk filmi Stella’yı 1955’te çeken yönetmen, esas çıkışını ise 1964 yılında başrolünü Anthony Quinn’in oynadığı klasikleşmiş Alexis Zorbas’la yaptı. Altı dalda Oscar’a aday olup, yarıştığı üç dalda Oscar ödülü kazanan filmin ardından, 1972 tarihinde çektiği Ifigeneia ile yeniden festival çevrelerinde adını duyuran Kakogiannis, bir Çehov uyarlaması olan son filmini 1999 yılında yönetmişti.

Film çekmenin yanı sıra senaristlik ve yapımcılık da yapan Kakogiannis, Yunanistan’ın en büyük sinemacılarından biri olarak kabul görüyordu.

Yönetmenin anısına Alexis Zorbas’tan bir bölüm…

Önceki makaleSaraybosna’dan Panahi’ye Ödül
Sonraki makaleJim Jarmusch’un En Sevdiği Filmler
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here