Ana sayfa Haber Raoul Ruiz Vefat Etti

Raoul Ruiz Vefat Etti

850
0

Şili asıllı Fransız yönetmen Raoul Ruiz tedavi görmekte olduğu Saint-Antoine Hastanesi’nde, 70 yaşında vefat etti. Latin Amerika edebiyatından pek çok film uyarlaması yapan yönetmen bugüne kadar 114 yapıma imza attı. Sinemayı edebi bir dille yoğurma gayreti gösteren, Barok betimlemeleri, garip mizah anlayışı ve karmaşık hikâyeleri ile kendine has bir tarz geliştirmiş olan yönetmenin ölümü Şili ve Fransa’da derin üzüntü ile karşılandı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy “Fransa, Aydınlanmanın değerli evlatlarından birini kaybetmiştir” sözleri ile üzüntüsünü belirtirken, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ölümünün ülkeyi yasa boğduğunu söyledi ve Ruiz’in filmlerinden övgü ile söz etti. Son dönem Şilili yönetmenlerden Andres Wood, yönetmen olma kararı vermesinde Ruiz’in büyük etkisi olduğunu belirtti.

Kitap kurdu Raoul Ruiz’in filmografisi, Latin Amerika edebiyatının önde gelen isimleri Garcia Marquez, Jorge Luis Borges ve Alfonso Reyes’ın yanısıra Franz Kafka, Nathaniel Hawthorne, Pedro Calderon, Shakespeare ve Marcel Proust eserlerinin de sinemaya uyarlamalarını içeriyor.

Önceki makaleToronto Film Festivali’ne Bir Bakış
Sonraki makaleYeni Sezonda Vizyona Girecek Türk Filmleri
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here