Ana sayfa Haber Adana’da Yılmaz Güney Müzesi Açılıyor

Adana’da Yılmaz Güney Müzesi Açılıyor

718
0

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Adana’da Yılmaz Güney ve Şener Şen gibi Adana’dan çıkmış önemli sanatçılar için sinema müzesi açılacak. Müze, 17-25 Eylül arasında yapılacak 18. Altın Koza Film Festivali’nde, Seyhan Caddesi’nde restorasyonu biten tarihi konakta açılacak.

Müzede Yılmaz Güney’in 1980’li yıllarda Fransa’daki arkadaşı Yavuz Pada’ya gönderdiği çay takımı, siyah beyaz fotoğrafları, Seyyit Han filminde giydiği beresi, Yılmaz Duru ile Mahmut Hekimoğlu’nun kostümleri, İrfan Atasoy’un daktilosu gibi eşyaların yanı sıra 35 mm projeksiyon makineleri sergilenecek. Müzede ressam Abidin Dino ve yazar Orhan Kemal gibi bazı ünlülerin balmumundan heykelleri de yer alacak.

Önceki makale48. Antalya Altın Portakal Panelleri
Sonraki makale18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Programı Açıklandı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here