Ana sayfa Haber Faust

Faust

1375
2Goethe’nin neredeyse tüm yaşamı boyunca yazarak tamamladığı ve şeytanla bahse giren insanın durumunu anlattığı ölümsüz eseri Faust, bu kez de Alexander Sokurov’un gözünden beyazperdeye uyarlandı.

Film, aynı zamanda yönetmenin “İktidarın Ayartıcı Etkileri” serisinin de son halkası. (Serinin ilk üç filmi; 1999 gösterimli Moloch’da Adolf Hitler, 2001’de Taurus’da Vladimir Lenin, 2005’de Solntse’de Japon İmparator Hirohito’yu merkezine almıştı.) Filmin başrollerinde Hanna Schygulla, Antoine Monot Jr. ve Georg Friedrich var.

Önceki makaleAlois Nebel
Sonraki makaleThe Whistleblower
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

2 YORUMLAR

  1. Evet Kaan, o da çok ilginç bir uyarlama, Ekspresyonizm zamanındaki uyarlamaları saymazsak benim de en sevdiğim uyarlamalarından biri. Sokurov’un uyarlamasının ilk Doktor Faustus (Christopher Marlowe’un yazdığı) metnine daha yakın olacağı söyleniyor. Merakla bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here