Ana sayfa Haber Altın Koza Film Festivali Yarın Başlıyor

Altın Koza Film Festivali Yarın Başlıyor

754
0

Bu yıl 18.si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Koza Film Festivali yarın başlıyor. 17 Eylül’de başlayacak olan festival 25 Eylül’e kadar sürecek.

Öğrenci atölyesi, uluslararası sinema kongresi, söyleşi ve sergi gibi pek çok etkinliği de içinde barındıran festivalde Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen filmi Bir Zamanlar Anadolu’da’nın da Türkiye prömiyeri yapılacak.

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü), Gelecek Uzun Sürer (Özcan Alper), Kaybedenler Kulübü (Tolga Örnek), Vücut (Mustafa Nuri) gibi filmlerin yarışacağı ve Derviş Zaim’in jüri başkalığı yapacağı festivalin yarışma bölümlerini oluştura Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda tüm kategorilerde toplam 936 bin lira para ödülü dağıtılacak.

Büyükşehir Belediyesi Adana Sinema Müzesi de Altın Koza Film Festivali devam ederken, 23 Eylül açılacak.

Önceki makaleYeni Çıkan Sinema Kitapları: Filmler ve Rüyalar
Sonraki makaleThe Misfortunates
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here