Ana sayfa Haber “Film” Atlanta’dan Ödülle Döndü

“Film” Atlanta’dan Ödülle Döndü

659
0


Yapımcılığını BSK Yapım’ın, senaristliğini ve yönetmenliğini Kerem Topuz’un üstlendiği “Film” adlı sinema filmi, ABD’nin Georgia eyaletinde düzenlenen 8.Atlanta Underground Film Festivali’nde, “En iyi Yabancı Film” ödülüne layık görüldü.

“Film”; film çekmek için her şeyi göze alan yönetmen adayı Kemal Mutlu (İlker Savaşkurt) ve o gece tanıştığı, hapisten yeni çıkmış bitirim delikanlı İzzet’in (Özgür Emre Yıldırım), kendini ispat çabasıyla giriştikleri bir maceranın hüsranla sonuçlanmasını anlatıyor. Beyoğlu’nun altını üstüne getiren bu iki kafadar alınmadıkları bir gece kulübüne zorla girerek içeridekileri kısa süreliğine tutsak ediyorlar. Daha sonra, tesadüfen arkadaşlarıyla eğlenmeye gelmiş olan oyuncu Öznur Kula’yı da filme dahil etmeye karar verip, Öznur’u zorla alıkoyuyorlar. Tamamen masumca başlayan film çekme eylemi, İzzet’in gövde gösterisiyle hızla bir gerilime oradan da bir trajediye dönüşüveriyor.

Önceki makaleİstanbul Modern’de Carlos Saura Filmleri
Sonraki makaleAltın Portakal’dan Panahi’ye Destek Kampanyası
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here