Ana sayfa Haber Bir Zamanlar Anadolu’da Filmine Üç Ödül Daha

Bir Zamanlar Anadolu’da Filmine Üç Ödül Daha

760
0

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu’da, dört kategoride yarıştığı Asya-Pasifik Film Ödülleri’nde en çok ödül kazanan film oldu. 2008 yılında Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen” ödülünü alan Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu’da ile bir kez daha aynı ödüle layık görüldü.

Gökhan Tiryaki’nin “En İyi Sinematografi” kategorisinde ödüllendirildiği törende, film “Jüri Büyük Ödülü”nü de alarak, törende en çok ödül alan yapım oldu. Nuri Bilge Ceylan’ın katılamadığı törende, ödülleri Zeynep Özbatur Atakan teslim aldı.

“En İyi Film Ödülü” ise, Asghar Farhadi’nin A Seperation filmine verildi.

Önceki makaleJean Seberg Kitabı
Sonraki makaleThe Guard
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here