Ana sayfa Haber Pera Film’den İspanyol Sineması’nda Gerçekçilik Programı

Pera Film’den İspanyol Sineması’nda Gerçekçilik Programı

785
0

Pera Film, İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle 7-25 Aralık 2011 tarihleri arasında “İspanyol Sineması’nda Gerçekçilik” programını sunuyor.

Oyuncu Antonio Banderas’ın fikrinden yola çıkılarak oluşturulan programda, Luis Garcia Berlanga, Juan Antonio Bardem, Fernando Fernán Gómez ve Carlos Saura gibi İspanya’dan çıkan dünya sinemasının önemli yönetmenlerin filmlerini sunuyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası faşist diktatör Francisco Franco’nun döneminden seçilen bu dokuz filmlik program, sanatsal ve tarihi bir önem taşıyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda 7-25 Aralık 2011 tarihlerinden gösterime sunulan programda yer alan yönetmenler ve filmleri şöyle: José Luis Nieves Conde Oluklar, Juan Antonio Bardem Bir Bisikletlinin Ölümü ve Aşk Sokağı, Fernando Fernán Gómez Hayatın Peşinde, Carlos Saura Uçurum, Marco Ferreri Küçük Araba, Luis García Berlanga İnfazcı, Luis Buñuel Viridiana, Marco Ferreri ve Isidoro M. Ferry Küçük Ev.

Gösterim Programı:

7 Çarşamba
19:00 Bir Bisikletlinin Ölümü / Age of Infedilty

9 Cuma
17:00 Aşk Sokağı / The Lovemaker
19:00 Küçük Ev / The Little Apartment

11 Pazar
14:00 Küçük Araba / The Little Coach
16:00 Viridiana

14 Çarşamba
17:00 Bir Bisikletlinin Ölümü / Age of Infedilty
19:00 Aşk Sokağı / The Lovemaker

15 Perşembe
19:00 İnfazcı / Not On Your Life

16 Cuma
17:00 Küçük Ev/ The Little Apartment
19:00 Oluklar / Furrows

18 Pazar
14:00 Uçurum / The Delinquents
16:00 Hayatın Peşinde / Life Ahead

22 Perşembe
19:00 İnfazcı / Not On Your Life

23 Cuma
17:00 Hayatın Peşinde / Life Ahead
19:00 Uçurum / The Delinquents

25 Pazar
13:00 Oluklar / Furrows
15:00 Küçük Araba / The Little Coach
17:00 Viridiana

Önceki makaleThe Guard
Sonraki makaleİstanbul Modern’den Aki Kaurismaki Programı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here