Ana sayfa Haber Altyazı’nın Aralık Sayısı Çıktı

Altyazı’nın Aralık Sayısı Çıktı

709
0


LÜTFİ Ö. AKAD
Altyazı Türkiye sinemasının en büyük ustasını, kendi yazdıklarından bir seçkiyle anıyor. Derginin gelecek sayısında ise Akad sinemasını tüm boyutlarıyla inceleyen kapsamlı bir dosya yer alacak.

JANE EYRE
Aralık sayısının kapak konusu, Charlotte Brontë’nin sinemaya daha önce defalarca aktarılan klasiği Jane Eyre’in yeni uyarlaması. Amerikalı yönetmen Cary Fukunaga’nın imzasını taşıyan film, romanın gotik atmosferini etkileyici bir görsellikle perdeye taşıyor.

YERLİ SİNEMACILAR FİLMLERİNİ ANLATIYOR
Aralık’ta gündem yaratacak yerli yapımların yaratıcıları, Altyazı’ya konuştu: Ümit Ünal tek mekânda geçen gerilimli filmi Nar’ı; yönetmen Murat Saraçoğlu ve senarist Murat Batgi Karadenizli itfaiyeci Koşman’la Diyarbakırlı Asya’nın yolculuklarını konu alan Yangın Var’ı; Yüksel Aksu şenlikli politik komedisi Entelköy Efeköy’e Karşı’yı, yönetmen Serkan Acar ve senarist Serkan Turhan da 80’lerin sonunda sol örgüt üyesi bir üniversite öğrencisinin hikâyesini işleyen Aşk ve Devrim’i Altyazı okurları için anlatıyorlar.

GEZİCİ FESTİVAL
Bu yıl Ankara, Sinop ve İzmir duraklarına uğrayacak olan Gezici Festival’in programını değerlendiren Altyazı, iki bölüme özel yer ayırıyor: Zeki Demirkubuz’un hazırladığı Kıskandığım Amerikan Filmleri bölümü ve Dardenne Kardeşler toplu gösterimi.

ALTYAZI’da ayrıca
Acımasız Tanrı (Carnage): Polanski apartmana döndü!
Kazanma Sanatı (Moneyball): Brad Pitt’li spor draması
Korhan Yurtsever anlatıyor: Yasaklanan Kara Kafa’nın trajikomik yolculuğu
Lütfi Akad ve Muzaffer Tema’nın ardından İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı
Ödüllü öykücü Ahmet Büke Cin Aynası’nın konuğu
Yazar, küratör, yönetmen William E. Jones Devre Dışı’nda
Gezici Festival’den yeni bir kitap: Sınıf İlişkileri
David Lynch’ten karanlık albüm: Crazy Clown Time

Bu sayıdaki eleştiriler
Zamana Karşı (In Time)
Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi
Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm
Gelecek Uzun Sürer
Anadolu Kartalları
Dedemin İnsanları
Almanya’ya Hoşgeldiniz

Önceki makaleMelez Sinema: Karşılaştırmalı Film Okumaları
Sonraki makaleGiovanni Scognamillo’nun Gözüyle Yeşilçam
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here