Ana sayfa Haber 2. My French Film Festival

2. My French Film Festival

1740
0

Unifrance Films tarafından AlloCiné’nin ortaklığı ile düzenlenen MyFrenchFilmFestival.com, Fransız sinemasının genç yaratıcılarını tanıtmayı ve dünyadaki internet kullanıcılarıyla sinema aşkını paylaşmayı hedefliyor. İkinci kez gerçekleştirilen ve tamamı internette yayınlanan bu festival, her ülkeden sinemaseverlere seçki filmlere erişme ve beğendikleri yapımlara oy verme olanağını tanıyor.

1949 yılından bu yana faaliyet gösteren Unifrance Films, Fransız yapımlarını yabancı ülkelerde izleyiciler ve medya nezdinde tanıtmak üzere Fransız sinemasının yaklaşık 800 profesyonelini çatısı altında topluyor.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Önceki makaleBabamın Sesi Rotterdam’da Yarışacak
Sonraki makaleFilm Eleştirmenleri Ödülleri Dağıtıldı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here