Ana sayfa Haber Can Filmi Sundance’ta Jüri Özel Ödülü Kazandı

Can Filmi Sundance’ta Jüri Özel Ödülü Kazandı

1069
0


Bu sene 12.’si düzenlenen ve ilk kez Türkiye’den bir filmin uluslararası yarışmada yer aldığı Sundance Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Türk yönetmen Raşit Çelikezer’in yönettiği, Burak Akidil’in yapımcılığını üstlendiği Can filmi, dünyanın en büyük bağımsız film festivali olan Sundance Film Festivali’nde “dramatik dalda” Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Daha önce Altın Portakal’da Behlül Dal Jüri Özel Ödülünü kazanan filmin başrollerini Selen Uçer ve Serdar Orçin paylaşıyor.

Önceki makaleThe Tourist
Sonraki makaleBerlin’de Arap Baharı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here