Ana sayfa Haber 1. Sinema Blogları Buluşması Kadıköy’de Gerçekleşti

1. Sinema Blogları Buluşması Kadıköy’de Gerçekleşti

627
0


Tersninja’nın öncülüğünde geçtiğimiz gün Kadıköy’de 1. Sinema Blogları Buluşması gerçekleşti. Blog yazan pek çok bağımsız yazarın yer aldığı etkinlikte kabaca aşağıdaki başlıklar konuşuldu.

“Aslında ilk buluşmamız tanışma, fikirleşme ve muhabbetten gayrı bir amaç taşımıyordu. Buna rağmen daha ilk buluşmada pek çok karar alıp kısa vadeli bir yol haritası çıkarmayı başardık. Çok yakında ismimizle, manifestomuzla, yapmayı hedeflediklerimizle ve en önemlisi ortak blogumuzla karşınızda olacağız. Siz de önceki çağrımıza yanıt veren blogların oluşturduğu bu güç birliğine katılmak istiyorsanız talebinizi şimdilik tersninja@gmail.com ya da tersninja@tersninja.com adreslerine iletebilirsiniz.”

Ayrıntıları öğrenmek ve yazının devamını okumak için tıklayın.

Fotoğraf: Hakan Tunga Kalkan

Önceki makale31. İstanbul Film Festivali’nden Öne Çıkanlar
Sonraki makale17. Türkiye / Almanya Film Festivali Seçici Kurulları Ödülleri Açıklandı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here