Ana sayfa Haber Hrant Dink Beyazperdeye Taşınıyor

Hrant Dink Beyazperdeye Taşınıyor

637
0

2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin öncesindeki süreç beyazperdeye uyarlanıyor. Dink cinayetinin öncesini işleyecek Hile Yolu isimli filmin yapımcılığını Grup Yorum’un eski üyelerinden Hakan Alak, senaristlik ve yönetmenliğini ise Çarşı grubunu anlatan Asi Ruh belgeselinin yönetmeni ve Nesli Çölgeçen imzalı Denizden Gelen filminin senaristi Ersin Kana üstlenecek.

Ntvmsnbc.com’un haberine göre, Alak, imzalar atılmadığı için oyuncu kadrosunu açıklamıyor ancak önümüzdeki ay çekimlere başlayacaklarını dile getiriyor. Yeni sezonda vizyona girmesi beklenen filmin, 2009 yılında şubat ve nisan aylarına denk gelen ve kamuoyunda “Kafes Eylem Planı” olarak bilinen sürecin öncesi anlatması planlanıyor.

Önceki makaleAltın Bamya Ödülü Kaybedenler Kulübü Filminin Oldu
Sonraki makaleİstanbul Modern’de Çin Sineması
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here