Ana sayfa Haber Karlovy Vary’den Reha Erdem Retrospektifi

Karlovy Vary’den Reha Erdem Retrospektifi

594
0

Tokyo, Kaohsiung ve Seattle Film Festivalleri’nden sonra Avrupa’nın önemli festivallerinden Karlovy Vary Film Festivali, Reha Erdem’in tüm filmlerini “Ustaya Saygı” retrospektifi çerçevesinde topladı.

29 Haziran – 05 Temmuz arasında düzenlenen festivalde yönetmenin katılımıyla A Ay, Kaç Para Kaç, Korkuyorum Anne, Beş Vakit, Hayat Var ve Kosmos filmleri gösterilecek.

Festivalin 47. yılında onurlandırılan diğer usta yönetmenler, Fransız Sineması’nın kilit isimlerinden Jean-Pierre Melville ve ölümsüz eserlere imza atmış İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni.

Önceki makaleAna Dilim Nerede Moskova’da Yarışacak
Sonraki makaleÖdüllü Hollanda Filmleri Akbank Sanat’ta Gösterilecek
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here