Ana sayfa Haber Modern Zamanlar’ın 29. Sayısı Çıktı

Modern Zamanlar’ın 29. Sayısı Çıktı

664
0


Modern Zamanlar Sinema Dergisi, 29. sayısında “Ütopya’dan Distopya’ya” başlığını merkeze alıyor. “Festivallerin Ardından” dosya konusuyla Adana, Antalya ve Malatya festivallerini masaya yatıran dergi özel söyleşi ve değerlendirmelerin yanı sıra, sinema dünyasında son dönemde öne çıkan konulara da sayfalarında yer ayırıyor.
Dergide öne çıkan başlıklar şöyle:
* Araf, Uzun Hikâye, Gözetleme Kulesi, Dağ, Geriye Kalan filmlerine dair değerlendirmeler,
* Istvan Szabo Olmak,
* Resimselcilik ve Sinema,
* Sinemasal Kitaplar ve DVD Rehberi,
* Söyleşiler: Mustafa Akaydın, Reis Çelik, Hüseyin Tabak, Erdem Tepegöz, Kadir İnanır,
* Oyunculuk Estetiği Üzerine,
* Muhteşem Yüzyıl Tartışmaları,
* Dünden Yarına Distopik Sinema,
* Ters Ninja, Sayı: 6.
Editörlüğünü Tuncer Çetinkaya’nın, danışmanlıklarını ise Veysel Atayman, Agâh Özgüç ve Mustafa Sözen’in yaptığı Modern Zamanlar 29’a katkı sağlayan yazarlar arasında Burak Göral, Hüseyin Kuzu, Fatih Danacı, Barış Saydam, Ali Şimşek, Vehbi Tüleylioğlu, Ahmet Açan, Deniz Denizel, Ege Görgün, Ercan Dalkılıç, Tuğba Keleş, Sadık Yemni gibi isimler bulunuyor.
Önceki makale25. Avrupa Film Ödülleri Dağıtıldı
Sonraki makaleYeni Film Dergisi’nin 28. Sayısı Çıktı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here