Ana sayfa Aki Kaurismaki Aki Kaurismaki Sinemasına Giriş

Aki Kaurismaki Sinemasına Giriş

1215
0
aki_kaurismaki
 
Onur Özgen Aki Kaurismaki sinemasını 10 başlıkta ele alan 34 dakikalık bir video hazırlamış. Özgen’in kendi sunum yazısıyla birlikte biz de videoyu yayınlıyoruz. Yapımda emeği geçen Onur Özgen’e teşekkürlerimizi sunarız.

“Aki Kaurismaki’nin bir filmini ilk defa geçtiğimiz Haziran ayının başında izlemiştim. Ardından bir hafta içinde diğer bütün filmlerini indirip, izledim. O günden beri ne zaman biriyle karşılaşsam, “Merhaba” ya da “N’aber?” demek yerine, “Aki Kaurismaki’yi seyrettin mi?” diye sormayı tercih ediyorum. Çoğunlukla da aldığım cevap olumsuz oluyor.
Bu yüzden kendi kendime bir misyon edindim: Aki Kaurismaki’yi Türk sinemaseverlerine tanıtmalıydım. Ve hemen çalışmalara başladım. İlk önce Kaurismaki sinemasının tartışmasız en önemli figürü olan, çok erken yaşta kaybettiğimiz Matti Pellonpaa’yı ölümünün 17. yıldönümünde anmak için, oynadığı Kaurismaki filmlerindeki görüntülerinden oluşan bir kolaj hazırladım.
Ardından yine Matti Pellonpaa hakkında bir yazı kaleme aldım ve sağolsun Mesele dergisi, Eylül sayısında yayımladı: (http://onurozgen.blogspot.com/2012/09/hakiki-bir-kaybeden-matti-pellonpaa.html) Son olarak da Kaurismaki sinemasını 10 başlıkta ele alan 34 dakikalık bu video çalışmasını hazırladım.
Şu anda da oturmuş, Aki Kaurismaki’den gelecek teşekkür mailini bekliyorum.
İyi seyirler, sevgilerimle…”
Kaurismaki Dostları Cemiyeti Genel Başkanı
Onur Özgen
 
Aki Kaurismaki Sinemasına Giriş:
 
Matti Pellonpaa
Önceki makale!f 2013 Yaklaşıyor
Sonraki makaleİstanbul Modern’de Reha Erdem Programı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here