Ana sayfa Haber Sekans Sinema Grubu Film Eleştirisi Yarışması

Sekans Sinema Grubu Film Eleştirisi Yarışması

616
0


Film eleştirisi alanında ürün veren amatör / profesyonel yazarların ürünlerini değerlendirmek ve böylece film eleştirisi üretimini desteklemek ve özendirmek; sinema kültürünün gelişmesine katkı ve bu alanda üretim yapan kişilere ortam sağlamak ve ulusal sinemanın, film eleştirisi alanında üretilen yazılar aracılığıyla daha geniş bir platformda tanınması ve tartışılmasının önünü açmak amacıyla Sekans Sinema Grubu, ilkini geçen yıl düzenlediği film eleştirisi yarışmasının ikincisini gerçekleştirecektir.
KAPSAM VE KOŞULLAR
1) Başvurular elektronik olarak (e-mail yoluyla) yapılacaktır. Yazının elimize ulaştığı bilgisi, başvuru sahibine iletilir.
2) Yarışmaya katılacak yazılar Türkiye yapımı filmler üzerine olmalıdır.
3) Yazıların daha önce yayımlanmamış olması gerekmektedir.
4) Her yazar en çok iki yazıyla başvurabilir.
5) Çeviri eleştiri yazılarıyla yarışmaya başvurulamaz.
6) Yazılar Times New Roman karakterinde, 12 punto, çift satır aralıklı olmalıdır.
7) Yazılara konu olan filmlerin yapım yılı, türü vb. konusunda bir sınırlama yoktur.
8) Yazıların dili Türkçe olmalıdır.
9) Yazarların bir sayfayı aşmayan biyografilerini iletmeleri zorunludur.
10) Katılımcılar açısından amatör / profesyonel ayrımı yoktur.
11) Başvuru, yazıların yazarları tarafından yapılır. Eser sahipliği ve telif hakları konusunda yaşanacak herhangi bir hukuki sorun karşısında başvuru sahibi sorumludur.
12) Yarışmaya katılan tüm yazıların yayın haklarının 1 Temmuz 2014 gününe kadar Sekans Sinema Grubu’na ait olduğu, katılımcılar tarafından kabul edilmiş sayılır.
13) Yarışmaya katılan herkes bu kapsam ve koşulları kabul etmiş sayılır ve yerine getirmedikleri takdirde ön elemeyi aşamazlar.
BAŞVURU YÖNTEMİ
Yarışma başvuruları, son başvuru tarihi olan 15 Nisan 2013 Pazartesi gününe kadar
yarisma@sekans.org adresine yapılır.
DEĞERLENDİRME SÜRECİ
1) Yazıların ön elemesini gerçekleştirecek olan Eleme Kurulu, Sekans Sinema Grubu yazarlarından oluşmaktadır.
2) Ön elemeden geçen en fazla 10 yazı Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncülüğe değer bulunan eleştiri yazıları belirlenecektir.
3) Yarışma sonuçları 6 Mayıs 2013 Pazartesi günü medyada duyurulacak ve ardından SEKANS Sinema Yazıları Seçkisi’nde yayınlanacaktır.
SEÇİCİ KURUL
Barış Kılıçbay (Akademisyen)
Şenay Aydemir (Sinema Yazarı)
Nagihan Konukcu (Sinema Yazarı)
Önceki makaleSinema Terimleri Sözlüğü Çıktı
Sonraki makaleAnkara’da Godard Günleri
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here