Ana sayfa Haber Documentarist Yeni Yetenek Ödülü Adaylarını Arıyor‏

Documentarist Yeni Yetenek Ödülü Adaylarını Arıyor‏

728
0


DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri’nin genç belgeselcileri desteklemeyi amaçlayan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’ne başvurular 12 Nisan’da sona eriyor.
Bu sene altıncısı gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST, dünyanın her yerinden önemli belgeselleri seyirciyle buluşturmanın yanı sıra Türkiye’deki belgeselcilerin dünyaya açılması için bir platform olmayı sürdürüyor. Birçok uluslararası konuğun katılımıyla 1 – 6 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivale Türkiye’den katılan yönetmenlerin ilk veya ikinci filmleri Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’ne aday gösteriliyor ve festivalin belirlediği jüri tarafından ödül değerlendirmesine alınıyor.
DOCUMENTARIST için son başvuru tarihi: 12 Nisan 2013.
Gönderim adresi ve başvuru formu için: http://www.documentarist.org/2012/fest
Önceki makaleGoethe’de Perşembe Filmleri Dizisi
Sonraki makaleGüç Belgesel Sinemada
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here