Ana sayfa Haber Rus Sineması Günleri Başlıyor

Rus Sineması Günleri Başlıyor

1179
0


Türk – Rus Kültür Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan Rus Kültürü Festivali kapsamında 16 – 19 Nisan 2013 tarihleri arasında Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde Rus Sineması Günleri düzenleniyor.

Rus Sineması Günleri’nde Nikita Mikhalkov’un İ. İ. Oblomov’un Hayatından Birkaç Gün (Neskolko Dney iz Zhizni I. I. Oblomova), Vladimir Menşov’un Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor (Moscow Does Not Believe In Tears), Karen Şahnazarov’un Cazcılar ve Stanislav Govoruhin’in Voroşilov Nişancısı (Voroshilovskiy Strelok) adlı filmleri gösterilecek.
Gösterim Programı:
16 Nisan 2013
19:00 – İ. İ. Oblomov’un Hayatından Birkaç Gün (Neskolko Dney iz Zhizni I. I. Oblomova)
17 Nisan 2013
19:00 – Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor (Moscow Does Not Believe In Tears)
18 Nisan 2013
19:00 – Cazcılar
19 Nisan 2013
19:00 – Varoşilov Nişancısı (Voroshilovskiy Strelok)
Önceki makaleWristcutters: A Love Story
Sonraki makaleYeni Çıkan DVD’ler: Gölgede Dans
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here