Ana sayfa Haber Ankara’da Kieslowski Günleri

Ankara’da Kieslowski Günleri

987
0


16 Nisan Salı günü Üç Renk: Mavifilminin gösterimi ve ardından film üzerine Süsem Aslan’ın gerçekleştireceği sunumla başlayan Ankara Kieslowski Günleri, 25 Nisan’a kadar farklı mekânlarda Kieslowski filmlerinin gösterimi ve söyleşilerle devam edecek. Daha önce gerçekleşen Ankara Godard Günleri’ne benzer şekilde, dünya sinemasına önemli katkılar sunan bir yönetmenin belirlenmesiyle ilk adımı atılan bu etkinlik kapsamında Ankaralı sinemaseverler ücretsiz gösterimlere katılıp, ardından Krzysztof Kieslowski ve sineması üzerine gerçekleşecek söyleşi/sohbetlere dâhil olabilecek.
Program:

19 Nisan Cuma 18:30
Bez konca (Sonu Yok, 1985) – Tayfa Kitapkafe
Söyleşi (20:30): Çağla Karabağ Sarı
21 Nisan Pazar
19:30 – Krotki film o milosci (Aşk Üzerine Kısa Bir Film, 1988) – Aylak Yaşam Kültür Evi
21:00 – Krotki film o zabijaniu (Ölüm Üzerine Kısa Bir Film, 1988) – Kafe Orta Dünya
Söyleşi: Süsem Aslan
24 Nisan Çarşamba
20.00 – Camera Buff (Amatör, 1979) – ODTÜ Fizik P-2 Amfisi
25 Nisan Perşembe
19.30 – La double vie de Veronique (Veronique’nin İkili Yaşamı, 1991) – Ankara Üniversitesi SBF Arka Bahçe (hava muhalefeti olması durumunda, açık hava gösterimi, SBF Küçük Amfiye alınacaktır.)

Önceki makale66. Cannes Film Festivali Programı Açıklandı
Sonraki makaleGoethe’de Perşembe Filmleri Devam Ediyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here