Ana sayfa 1980'ler 1987 Sexmission

Sexmission

1282
0

Bilimsel bir deney sonucunda 3 yıl uyutulması gereken iki bilimadamı, araya savaş girmesi dolayısıyla 53 yıl sonra uyandırılır. Artık yıl 2044’tür. Aradan geçen savaş, tüm erkek soyunun tükenmesine neden olmuştur. Sadece kadınların bulunduğu bir dünyada uyanan iki erkeğin, filmin adına göre bir seks görevi yapmasını beklersiniz, ama kazın ayağı öyle değildir. 2044 yılında kadınların yönettiği bu dünyada, erkeklerden nefret edilmektedir.

Totaliter rejimlere karşı Doğu Bloğu tarzı alegori gibi de görülebilecek film, aslında pek çok ilginç noktaya temas ediyor. Anafikrini, bugün bile geçerli olan “Yönetenler insana hapı yutturur” diye özetleyebileceğimiz filmin set ve dekorları, o dönemin Polonya sinemasından beklenmeyecek kadar zengin. Senaryodaki bazı unsurları ise daha sonra karşımıza çıkan birkaç Hollywood filminde görmek mümkün. Aa, burası falanca filmde de yok muydu demeniz kuvvetle muhtemel. Ama atası bu film işte.

Hakan Onur

Önceki makaleKilling Fields
Sonraki makaleTess
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here